Klub Senior+ - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mircu

Idź do spisu treści

Menu główne:

Klub Senior+

 
25 października 2023 r.
 Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Sursum Corda w środę 25 października w Klubie Senior +
w Mircu, odbyło się spotkanie z prawnikiem Panią Magdaleną Pustół , która zaprezentowała uczestnikom spotkania wykład „Świadomy senior – bezpieczny senior” – oraz przeprowadziła indywidualne konsultacje. Członkowie klubu zadawali również pytania dotyczące prawa spadkowego, darowizny czy dzierżawy.
 
03 października 2023 r.
W poniedziałkowy poranek 3 października seniorzy mieli zaszczyt powitać wyjątkowych gości w "progach" Klubu Seniora. Z okazji przypadającego na 1 października Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, oraz zbliżającego się Europejskiego Dnia Seniora ( 20 października), Klub Seniora odwiedziły dzieci z grupy Jagódki z Publiczne Przedszkole w Mircu. Przedszkolaki wcieliły się w rolę seniorów i w humorystyczny sposób przedstawiły " dzień z życia seniora". Zaprosiły też gospodarzy do wspólnej zabawy i wręczyły im upominki. Kolejnymi wyjątkowymi gośćmi, były dzieci z klasy "O" ze Szkoła Podstawowa im. Kamili i Józefa Spytków w Mircu, którzy przygotowali fantastyczne laurki i wręczyli seniorom słodki upominek. Było głośne sto lat, życzenia oraz wspólna fotografia na świeżym powietrzu.
Dziękujemy za pamięć oraz piękny przykład współpracy międzypokoleniowej, dzieciom, wychowawcom i opiekunom, oraz całej społeczności szkolnej i przedszkolnej.

Drodzy Seniorzy
Pragniemy złożyć serdecznie życzenia długich lat w dobrym zdrowiu, dalszej aktywności życiowej zarówno w Waszych rodzinach jaki i w naszej lokalnej społeczności.
 
30 września 2023 r.
Dzień Chłopaka w Klubie Seniora.
 
Życzenia i upominki przygotowane przez Seniorki zaskoczyły Panów i sprawiły im wiele radości. Pielęgnujemy tradycję i staramy się sprawiać drugiemu człowiekowi radość. Najlepszego Chłopaki!

 
12 września 2023 r.
Wizyta Seniorów w Domku Wspomnień
Seniorzy z Klubu Senior+ 15 września udali się w wyjątkowe miejsce, Domek Wspomnień, który stworzyła z pasji Pani Alicja Dudek, mieszkanka Mirca Majorat. Seniorzy zwiedzili domek oraz wpisali się do pamiątkowej księgi gości, którą prowadzi gospodyni tego miejsca. Klubowicze biesiadowali i wspominali dawne czasy, o których przypomniał im wystrój domku.

Przy tej okazji Seniorzy świętowali również Dzień Pieczonego Ziemniaka.

Dziękujemy Pani Alicji za serdeczne przyjęcie oraz zaprezentowanie pięknej poezji, której autorką jest sama właścicielka Domku Wspomnień.

 
12 września 2023 r.
W ramach współpracy międzypokoleniowej, seniorzy wybrali się we wtorek 12 września do Szkoły Podstawowej im. Kamili i Józefa Spytków w Mircu. 
Dzięki uprzejmości Pani Iwony Gralec, klubowicze zainspirowani czytaniem lektury, mogli również obejrzeć projekcję filmu "Nad Niemnem". 


 
03 września 2023 r.
W piątek 8 września 2023 roku seniorzy z Klubu Senior + włączyli się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania.

Narodowe Czytanie to wydarzenie organizowane od 2012 roku pod patronatem Prezydenta RP, którego celem jest odkrywanie najważniejszych dzieł polskiej literatury, poprzez ich wspólne czytanie. Lekturą tegorocznej edycji wydarzenia była słynna powieść "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Powstawała ona w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości.


 
03 września 2023 r.
W niedzielę 3 września, Seniorzy z "Klubu Senior +" w Mircu, aktywnie uczestniczyli w Dożynkach Powiatowo - Gminnych w Mircu.

Klubowicze zaprezentowali stoisko z rękodziełem, które wykonywali samodzielnie, pod czujnym okiem instruktora, podczas zajęć rękodzielniczych.

Po uroczystej mszy świętej w Kościele pod wezwaniem Świętego Leonarda w Mircu, korowód dożynkowy udał się do amfiteatru i tam zostały zaprezentowane występy artystyczne m.in. Seniorów z Klub Senior + w Mircu.

 
28 lipca 2023 r.
W piątek 28 lipca seniorów odwiedziły dzieci ze świetlicy szkolnej mieszczącej się w Szkole Podstawowej im. Kamili i Józefa Spytków w Mircu. 

Seniorzy wcielili sie w rolę jurorów, rozstrzygająć konkur pn. "Straż pożarna w oczach dziecka" zorganizowanego przez Panie ze świetlicy. Seniorzy wyróznili wszystkie dzieci, ponieważ prace wykonane były na wysokim poziomie. Po rozstrzygniętym konkursie seniorzy wraz z dziecmi udali się na sale gimnastyczną i "rywalizowali" w róznych dyscyplinach sportowych. 

Dzieci wreczyły seniorom własnoręcznie przygotowane kwiaty a w zamian otrzymały od seniorów słodki upominek przygotowany przez klubowiczów.
 
24 czerwca 2023 r.
Nasi seniorzy wraz z pozostałymi mieszkańcami gminy Mirzec, uczestniczyli w sobotę 24 czerwca w I Rajdzie rowerowym po gminie Mirzec, którego organizatorem był wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn oraz Stowarzyszenie Wspólnie dla Gminy Mirzec. 

Dziękujemy za bezpieczną organizację i wspaniałą zabawę podczas sobotniego rajdu. Nie możemy doczekać się kolejnych tego typu imprez w Naszej gminie. 
 
15 czerwca 2023 r.
Podczas czwartkowego spotkania 15 czerwca, Seniorzy wili wianki na Oktawę Bożego Ciała. 

Prócz tradycji, jaką stało się wicie wianków w naszym Klubie, Seniorzy podczas takich zajęć wspólnie integrują się, pielęgnują tradycję i wiarę katolicką. 
 
14 czerwca 2023 r.
14 czerwca Nasi Seniorzy wybrali się do Parku Zdrojowego w Busku Zdroju, aby wziąć udział w Senioraliach, zorganizowanych przez Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach. 

Senioralia to jedna z największych imprez dla Seniorów, która daje możliwość zaprezentowania na scenie, przed większą publicznością, aktywnie działającym Klubom Seniora. Takie występy wzmacniają w klubowiczach poczucie własnej wartości i ośmielają ich do dalszego działania.

W tegorocznych Senioraliach, seniorzy z Klubu Senior+ w Mircu, zaprezentowali się w nowym repertuarze do którego przygotowała ich Pani Małgorzata Spadło, specjalista od muzykoterapii w naszym Klubie.

 
01 czerwca 2023 r.
Z okazji przypadającego1 czerwca Dnia Dziecka Delegacja Seniorek z Klub Senior+ w Mircu odwiedziła dzieci z Publicznego Przedszkola w Mircu, oraz dzieci ze świetlicy szkolnej w Szkole Podstawowej im. Kamili i Józefa Spytków w Mircu.

Seniorzy przygotowali słodkie upominki dla milusińskich i złożyli im najserdeczniejsze życzenia. Dzieci odwdzięczyły się recytując piękne wiersze, radośnie się uśmiechając. Dziękujemy przedstawicielom obydwu placówek za ciepłe przyjęcie i poświęcony czas. 

Wszystkim dzieciom życzymy wielu sukcesów i powodów do radości. Oby każdy dzień waszego dzieciństwa był pełen szczęścia i miłości.
 
Dotacja na działalność Klubu Senior+ w Mircu w 2023 roku 

Kolejny rok z rzędu, Gmina Mirzec otrzymała dofinansowanie ze środków budżetu państwa w ramach Programu Wieloletniego “Senior+” na lata 2021-2025. Edycja 2023 Moduł II “Zapewnienie funkcjonowania Klubu Senior+”. Wartość dofinansowania wyniosła 40 800 zł, natomiast całkowity koszt zadania publicznego to 141 919,92 zł.

Celem projektu jest zapewnienie wsparcia seniorom (osobom nieaktywnym zawodowo w wieku 60+) przez umożliwienie korzystania z oferty na rzecz społecznej aktywizacji, w tym oferty prozdrowotnej, obejmującej także usługi w zakresie aktywności ruchowej lub kinezyterapii, a także oferty edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej i opiekuńczej, zgodnie z potrzebami stwierdzonymi w środowisku lokalnym.
Plakat
W ramach zadania seniorom udostępniana jest infrastruktura, pozwalająca na aktywne spędzanie wolnego czasu, a także zaktywizowanie i zaangażowanie seniorów w działania samopomocowe i na rzecz środowiska lokalnego.

W ramach zadania prowadzone będą działania ukierunkowane na poprawę jakości życia seniorów w środowisku lokalnym, zapewnienie seniorom wsparcia oraz pomocy adekwatnej do potrzeb i możliwości wynikających z wieku i stanu zdrowia, w tym wsparcia specjalistycznego, integracja społeczna środowiska seniorów, w tym rozwój działań samopomocowych, zwiększenie zaangażowania seniorów w życie społeczności lokalnych, promowanie aktywnego starzenia się.

Grupą docelową są osoby nieaktywne zawodowo, które ukończyły 60 rok życia i zamieszkują na terenie gminy Mirzec, a ponadto spełniają warunki ustalone na podstawie art. 97 ust. 1 i 5 ustawy o pomocy społecznej.

W ramach projektu zwiększa się aktywność seniorów w gminie Mirzec, zwłaszcza poprzez zajęcia z fizjoterapeutą, poprawia się sprawność manualna i ruchowa. Dowartościowanie i wzrost samooceny u osób starszych poprzez różnorodne zajęcia rozwijające ich pasje i zainteresowania, a także integrujące środowisko. Integracja osób starszych w środowisku i najbliższym otoczeniu poprzez wspólne, regularne uczestnictwo w bogatej ofercie zajęć. Dzięki korzyściom wynikającym z uczestnictwa w zajęciach Klubu Seniora, przedłużona zostaje potencjalna możliwość samodzielnego funkcjonowania osób starszych w środowisku.
 
Porozumienie Nr 19/422/M II-K/Gmina Mirzec/edycja2023/SENIOR+
Źródło dofinansowania: Program Wieloletni “Senior+” na lata 2021-2025. Edycja 2023 Moduł II
Działanie: “Zapewnienie funkcjonowania Klubu Senior+”
Wartość dofinansowania: 40 800,00 PLN
 Koszt całkowity: 141 919,00 PLN
Wkład Gminy Mirzec: 101 119,00 PLN
 
Zadanie współfinansowane ze środków „Programu Wieloletniego Senior +” na lata 2021 – 2025.
Edycja 2023 Moduł II „Zapewnienie funkcjonowania Klubu Senior +”
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego